Menu Zamknij

Docieplenie budynku wełną czy styropianem?

Różnica polega na ich paro-przepuszczalności, popularnie nazywanej „oddychaniem”. Wełna ma wysoką przepuszczalność nie jest to wadą ważne by dobrać do niej odpowiedni tynk, który również musi oddychać. Różnica nasiąkliwości wełny i styropianu wymaga odpowiedniego doboru późniejszych materiałów. Te dwa materiały różnią się również swoją wagą (wełna jest kilkakrotnie cięższa niż styropian) i elastycznością.

Wełną dużo łatwiej natomiast ocieplić wszelkie zaokrąglenia ścian. Co do ceny styropian jest tańszy i można go pokryć tańszym tynkiem akrylowym, którego nie powinno używać się w przypadku wełny. Na plus wełny przemawia jej odporność na ogień, jest praktycznie materiałem niepalnym, styropian natomiast jako tako się nie pali gdyż ma właściwości samo gasnące, ale w zetknięciu z ogniem topi się i dymi.
Zarówno jeden jaki drugi materiał ma swoich zwolenników i przeciwników. Budując dom sami musimy zdecydować jaki materiał wybrać i jakie koszty możemy ponieść. Pamiętajmy jednak, że jest to wybór na wiele lat.