Menu Zamknij

Wymiana płytek podłogowych – jak to zrobić?

Wymiana płytek podłogowych to proces, który można podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim, należy usunąć stare płytki. W tym celu używa się młotka i dłuta, by ostrożnie wybić płytki i usunąć zaprawę. Ważne jest, aby robić to delikatnie, aby nie uszkodzić podłoża.

Następnie, trzeba przygotować powierzchnię pod nowe płytki. Powierzchnia powinna być czysta, sucha i równa. W razie potrzeby można zastosować wyrównującą zaprawę samopoziomującą. Kolejnym krokiem jest planowanie układu płytek. Dobrze jest rozpocząć od środka pomieszczenia, układając płytki „na sucho”, aby sprawdzić ich rozmieszczenie i przyciąć odpowiednio te na krawędziach. Przyklejanie płytek rozpoczyna się od nałożenia zaprawy klejowej specjalną pacy z ząbkami. Następnie, układa się płytki, delikatnie dociskając je do podłoża i zachowując równe odstępy za pomocą krzyżyków dystansowych.

Po ułożeniu płytek i wyschnięciu kleju, należy zafugować spoiny, używając fugi odpowiadającej kolorystyce płytek. Po wyschnięciu fugi, powierzchnię należy starannie wyczyścić. Wymiana płytek podłogowych wymaga cierpliwości i precyzji, ale z odpowiednimi narzędziami i techniką jest to zadanie, które można wykonać samodzielnie.